2024-05-29

Z uwagi na dużą ilość obowiązków związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej resort cyfryzacji dla osób, które prowadzą własny biznes, kieruje nową usługę. Firma to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność. Przedsiębiorcy dbają o napływ zleceń, relacje z kontrahentami, a oprócz tego załatwiacie formalności w niejednym urzędzie. 

Resort cyfryzacji zadbał o to, by część z nich była na wyciągnięcie ręki. Do aplikacji mObywatel 2.0 dodał usługę Firma, która usprawnia prowadzenie firmowych formalności. Usługa wdrażana jest stopniowo – pierwszym użytkownikom mObywatela 2.0 Firmę zaoferowano w środę 22 maja, a dla wszystkich będzie dostępna 27 maja br. 

Dane firmy i zaświadczenie o wpisie do CEIDG

Do częstych czynności przy prowadzeniu firmy należy przekazywanie danych do faktury – ich kompletu lub wybranych informacji, jak np. NIP czy REGON. Teraz w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 widać będzie dane swojej działalności i będzie można je łatwo skopiować.

Potem wystarczy wysłać je wybranym kanałem, np. przez SMS, komunikator albo e-mail. Kontrahent lub inna osoba dostanie dane do faktury w jednej chwili.

Innym udogodnieniem, które wprowadza usługa Firma, jest możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon. 

Dokument w formacie PDF można będzie następnie przesłać dalej wybraną metodą lub okazać np. w urzędzie czy podczas załatwiania innych formalności. 

Status działalności gospodarczej w aplikacji

Dodatkowo usługa Firma pokazuje aktualny status działalności gospodarczej. Ponieważ łączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, w aplikacji widać dokładnie takie dane, jakie są wpisane w rejestrze. 

Ta funkcja jest szczególnie przydatna, podczas rejestracji firmy, zawieszania jej albo wznawiania działalności po przerwie. W usłudze widać jeden z trzech statusów działalności gospodarczej: 

  1. Oczekująca na rozpoczęcie – w trakcie zakładania działalności gospodarczej widać ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy. 

  2. Aktywna – widać ją w trakcie prowadzenia działalności. 

  3. Zawieszona – obok tego statusu widać datę ostatniego zawieszenia firmy. W trakcie wznawiania działalności, pojawi się osobne powiadomienie pokazujące datę jej zgłoszonego wznowienia.

Jeśli widnieje błąd w danych, można łatwo poprawić je, korzystając z usługi online – Zmiana danych w CEIDG, na stronie Biznes.gov.pl. Pod tym samym adresem można zarejestrować działalność gospodarczą.

Można w jednym miejscu prowadzić sprawy urzędowe swojej firmy korzystając z Konta Przedsiębiorcy. Z pozycji Konta można nie tylko kontrolować dokumenty wysyłane i odbierane z urzędów, ale również zarządzać pełnomocnictwami. Sprawdź, co jeszcze daje Konto Przedsiębiorcy

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dane Kontaktowe


Mapa Dojazdu

Partnerzy